Manželé Piknovi, Smetanova Litomyšl

25.11.2018   ČRo Pardubice   str. 1   09:04 Zálety Aleny Zárybnické

Alena ZÁRYBNICKÁ, moderátorka

--------------------

Jsou tu Zálety, pěknou neděli a příjemný poslech přeje od mikrofonu Českého rozhlasu Alena Zárybnická. Když se řekne Litomyšl, snad každému naskočí přívlastek Smetanova, aby taky ne, když Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v Česku.

Continue Reading

Svár opery s létem

18.9.2018   Divadelní noviny   str. 7   Festival   Josef Herman   

Operní představení, často pod širým nebem nebo v netradičních prostorách, k létu prostě patří. Jsou překvapivě dobrým obchodním artiklem, jejich návštěvnost je možná vyšší než průměrné počty publika v sezoně. Proč tomu tak je? Opatrně zkusím nabídnout jedno vysvětlení: Opera ve většině letních případů ozvláštňuje už tak zpravidla výjimečné události, je prostě něčím neobvyklým, co přivábí i diváky, kteří by do opery normálně nešli.

Continue Reading

7+1 nej událostí týdne

8.8.2018   Týdeník Nové Svitavsko   str. 3   Zpravodajství z okresu   (ik)

Dárek pro Tomáše Halíka

Osmnáct let kázání profesora Tomáše Halíka v Litomyšli připomíná nová kniha. Tu v malém nákladu třiceti kusů vydalo město a Smetanova Litomyšl.

Continue Reading

HUDBA V ČECHÁCH

7.8.2018   Hudební rozhledy   str. 34   Zprávy z domova

Letošní jubilejní 60. ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl navštívil rekordní počet diváků. Na 24 dnů přehlídky se prodalo přibližně 29.000 vstupenek. Žádný koncert nebylo nutné kvůli počasí zrušit, průměrná návštěvnost dosáhla asi 98 procent. Doprovodný program se konal v Klášterních zahradách, bezplatné byly i další pořady, například Svatocecilská mše Charlese Gounoda v piaristickém chrámu nebo projekce předpremiéry televizní opery Čím lidé žijí, kterou napsal Bohuslav Martinů počátkem 50. let v Americe.

Continue Reading