Mladí v programu festivalu i výtvarné Litomyšle

Smetanova Litomyšl se soustavně věnuje malým a mladým návštěvníkům a vychovává si tak příští diváckou základnu. Zmiňme třeba dětské opery nebo Festivalové zahrady. Projekt MenART, ke kterému se festival velmi rád přihlásil, však umožňuje aktivně se podílet také na přípravě možných budoucích hvězd Smetanovy Litomyšle. Na festivalu vyvrcholí první ročník tohoto stipendijního programu a souhrnně se zde představí.

KLASICKÁ HUDBA

V sobotu 22. června se třemi koncerty představí sekce hudební. První koncert s podtitulem „Milujeme klasiku“ uvede mladé interprety, které vedli Tomáš Netopil, Kateřina Kněžíková a Ivo Kahánek. Zazní několik skladeb pro smyčcové kvarteto, kompozice pro sólový klavír a řada písní i árií. Na druhém koncertu s podtitulem „Vzrušující tvorba“ vystoupí studenti Terezie Kovalové, Beaty Hlavenkové a Lenky Nové. Zazní skladby jazzové, klavírní opusy i samplované písně se saxofonem a též originální úpravy lidových písní. „Těšit se můžeme nejméně na dvě premiéry děl, která jsou mimo jiné inspirována společně prožívaným časem,“ upřesňuje ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna. Navečer se zámecká jízdárna stane dějištěm galakoncertu současných hvězd, mentorů a pedagogů projektu. I tento koncert má svoje motto: „Za každým úspěšným umělcem stojí minimálně jeden osvícený pedagog.“ Po úvodním projevu jednoho z garantů projektu, generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka, vystoupí Kateřina Kněžíková, Ivo Kahánek, ale samozřejmě také Beata Hlavenková a též Radka Fišarová, která již přislíbila účast na dalším ročníku projektu MenART. „Pilotní ročník ukázal, že setkávání s profesionály a jejich pohled na výuku a způsob interpretace či tvorby je pro studenty i pedagogy nesmírně obohacující a přináší všem zúčastněným cenné impulsy,“ shrnuje Dana Syrová, zakladatelka programu.

VÝTVARNÉ UMĚNÍ

Příhodně má hudební Smetanova Litomyšl svoji mladší sestru – Smetanovu výtvarnou Litomyšl, a tak výtvarná sekce stipendijního programu do 7. července vystavuje svá díla v historickém objektu bývalé Augustovy tiskárny. Ta sehrála velmi významnou roli v našem národním obrození, dlouho byla uzavřena a touto výstavou bude po letech zpřístupněna veřejnosti. Brownfieldový prostor je jistě inspirativní pro instalaci nejen prací stipendistů, ale i jejich mentorů. Někteří z nich se ovšem prezentují dalšími samostatnými výstavami XV. Smetanovy výtvarné Litomyšle. Uznávaní umělci Milan Cais, Maxim Velčovský a Petr Nikl v roli mentorů vedli své svěřence cestou k poznání kreativity, umění dívat se a vidět, k pochopení, že proces je někdy více než výsledek.

DEN S MENART A ZUŠ OPEN VE FESTIVALOVÝCH ZAHRADÁCH

Smetanova Litomyšl však již několik let nabízí prostor začínajícím umělcům v souběžně probíhajících Festivalových zahradách. Spojení s projekty MenART a ZUŠ Open tak přímo nabízí, aby se 22. června staly součástí i jejich programu. „Představí se především „lidušky“ z regionu. Hudební pohádku O Červené karkulce uvede pěvecké oddělení ZUŠ Vysoké Mýto, pohádku Budulínek DPS Kvítek ZUŠ B. Smetany Litomyšl. Zahraje Big Band ZUŠ Litomyšl a z této umělecké školy také zatančí lidový soubor Heblata,“ vyjmenovává manažer eventů Smetanovy Litomyšle Karel Telecký. Diváci však nebudou jenom poslouchat. Aktivně se zapojit mohou ve výtvarné a flétnové dílně ZUŠ Vysoké Mýto a v bubenické dílně ZUŠ Litomyšl. Koncertem pořádaným ve spolupráci s brněnskou konzervatoří a Brněnskými smyčcovými kurzy se uvede Moravský komorní orchestr & orchestr Giovanni Archi.