Litomyšl - moderní historické město

Litomyšl se může pochlubit starou i současnou architekturou, bohatým spolkovým životem, ale přitom stále ještě poklidným během.

Litomyšl zkrátka přináší úlevu a odpočinek duši.Hlavním lákadlem Litomyšle je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jeho fasády a štíty zdobí originální sgrafitová psaníčka, patří k nejkrásnějším renesančním stavbám střední Evropy. Prohlídkové okruhy vás zavedou do stylově zařízených interiérů, barokního zámeckého divadla s dochovaným souborem kulis a do tajemných podzemních chodeb, pro rodiny s dětmi je určena návštěva věže plné strašidel. Mimochodem až si budete prohlížet jednotlivá psaníčka, zkuste si ověřit, co se říká: každý motiv je prý originál a nikde na zdech se neopakuje.

Zámek obklopuje rozlehlá zahrada a hospodářské budovy – a právě tady, v budově zámeckého pivovaru, se narodil budoucí slavný hudební skladatel Bedřich Smetana. Expozice v rodném bytě připomíná dobu skladatelova dětství v Litomyšli i jeho další osudy.

Mezi náměstím a zámkem se projděte Klášterními zahradami, upraveným areálem s altánem, kavárnou a sousoším, které městu daroval sochař O. Zoubek. Milovníci kuriozit by neměli zapomenout na Portmoneum, muzeum grafika a spisovatele J. Váchala s unikátními malbami na stěnách. K výletům láká i Růžový palouček, ležící jen pár kilometrů západně od Litomyšle, památné místo, kde se dle pověsti čeští bratři během třicetileté války loučili s vlastí před odchodem do exilu.

V současnosti je městem, které si je vědomo svých bohatých dějin a tradic a dokáže z nich čerpat náměty pro další rozvoj. Udržuje bohatý památkový fond, ovšem snaží se také o kvalitní moderní architekturu. Zachovává si v podstatě "maloměstský" charakter a nabízí možnost potkat se aspoň se střípky ducha obrozenecké Litomyšle, rozvíjí bohatý kulturní a spolkový život, ale také průmysl, podnikání a ekonomiku; obyvatelům i návštěvníkům poskytuje bohaté sportovní vyžití (budovaný sportovní areál).

Více informací o malebné východočeské Litomyšli, která byla v roce 2012 vyhlášena prvními českými lázněmi ducha, najdete na www.litomysl.cz.