Rady před návštěvou

Jak pořady probíhají?

Tleskání

Co na sebe?

Vozíčkáři na festivalu

Co děti a festival?

Hlídání dětí

Nepřízeň počasí

Co dělat v nesnázích? Ztráty a nálezy 

Jak pořady probíhají?

Místo konání pořadu se pro návštěvníky otevírá 60 minut před jeho začátkem. U vstupu je třeba předložit platnou vstupenku a pokud jste využili nějakou slevu, doložit na ni nárok. Slevu na všechny pořady mají zdravotně a tělesně postižení, nárok dokládají průkazem ZTP nebo ZTP/P. Pouze na označené pořady je možno využít slevu pro děti do 15 let a pro studenty, děti svůj věk dokládají jen ve sporných případech např. pasem nebo jakoukoli oficiální průkazkou s fotografií, studenti studentskou kartou nebo indexem. Pokud je na některý pořad poskytována sleva pro držitele platební nebo benefitní karty, je třeba tuto kartu předložit.

Z bezpečnostních důvodů vás u vstupu může očekávat kontrola. Do místa konání pořadu je zakázáno vnášet zbraně, výbušniny, hořlaviny a jakékoliv předměty, které jsou považovány za nebezpečné a mohou být použity jako zbraň. Do hlediště je také zakázáno vodit nebo vnášet domácí zvířata a nádoby s výjimkou umělohmotných.

U některých pořadů je možno navštívit ouverturu - lektorský úvod v zámecké jízdárně, která vás na pořad připraví. Začíná 60 minut před začátkem, trvá půl hodiny. Více informací na OUVERTURY.

Před začátkem pořadu se můžete občerstvit u stánků, zakoupit si program, festivalový katalog, nosiče s nahrávkami, knihy, různé suvenýry, případně pláštěnku či deštník. U vstupu do hlediště zdarma obdržíte aktuální vydání Festivalových novin, které si můžete číst již na svém místě. Své místo vyhledejte včas, obzvláště jste-li držiteli vstupenek do prostředních míst hlediště v zámeckém nádvoří (místa č.15-40), kde jsou řady velmi dlouhé. Na nejvyšší čas k usazení na místo vás upozorní znělka v podobě prvních tónů České písně Bedřicha Smetany. Ta má tři části, po zaznění první by měli usednout diváci uprostřed, po druhé z krajních míst, po třetí se uzavírá vstup do hlediště a nastupují hudebníci. Od této chvíle není přístup do hlediště povolen, po pozdním příchodu budete uvaděči usazeni pouze během potlesku na aktuálně dostupná místa v okrajových částech hlediště, případně do zámeckých arkád. Svá místa můžete obsadit až o přestávce.

Ačkoli budete vyzváni k vypnutí zvonění u svých mobilních telefonů, raději tak učiňte hned po příchodu do hlediště. Není snad trapnějšího okamžiku, než když vám zazvoní telefon a celé hlediště se na vás s opovržením (po právu!) otočí. Před začátkem pořadu a o přestávce můžete svůj mobil využít k přečtení informací, které poskytuje festivalová aplikace (více o aplikaci zde). Najdete v ní mimo jiné kompletní program a texty o skladbách, autorech a účinkujících. Během pořadu telefon žádným způsobem nepoužívejte, fotografování a nahrávání je zakázané, psaní SMS a surfování po internetu je nejen nespolečenské, ale bude světlem rušit vaše sousedy. Během pořadu je samozřejmě zakázáno také kouření a jakékoli vyrušování. Návštěvník, který narušuje program hlasitými projevy či svým chováním nebo nerespektuje zákaz pořizování zvukových a obrazových záznamů, může být pořadateli vykázán z hlediště bez nároku na vrácení vstupného.

Obzvláště během horkých dní se může některému divákovi udělat nevolno. Pořadatelé, hasiči i zdravotníci po celou dobu konání pořadu pozorně sledují hlediště a stačí tak jen zdvihnut ruku k jejich upozornění a přivolání rychlé pomoci. Toalety v zámeckém nádvoří během pořadu použijte jen v případě nezbytné potřeby, o přestávce jsou k dispozici velkokapacitní toalety v budově za kafeterií El-lamino.   

Koncerty mají obvykle přestávku, výjimku tvoří koncerty s jednou uváděnou skladbou. Operní představení mají někdy i dvě, nebo i více přestávek. Během nich se můžete protáhnout, jsou vám k dispozici stánky s občerstvením a toalety. Kouření je možné jen mimo objekty. Při pořadech konaných v areálu zámku můžete za zvýhodněnou cenu navštívit Rodný byt Bedřicha Smetany. Na blížící se konec přestávky, která zpravidla trvá 20 minut, opět trojím uvedením upozorňuje festivalová znělka.

tleskani2

Tleskání

Častí návštěvníci koncertů klasické hudby vědí, že mezi větami cyklických skladeb se netleská. Někdy však ani oni neznají dokonale uváděnou skladbu a nevědí proto, která část probíhá a kolik vět ještě zbývá do konce. I těm, kteří si zakoupili a nastudovali program může počítání odehraných vět zkomplikovat skladatel předepsáním tzv. "attacca", tedy pokračováním v další větě bez pauzy. Na koncertech Smetanovy Litomyšle v zámeckém nádvoří proto bývá seznam vět s označením právě hrané zobrazen na LED panelu vedle pódia. Nespletete se však, když začnete tleskat až v okamžiku, kdy dirigent svěsí ruce a otočí se tváří k publiku. Není kam spěchat, chvíle ticha po doznění skladby jen umocní zážitek z dobře provedeného díla. A pamatujte, že potlesk ve stoje není běžnou součástí každého pořadu. Nemá být zvyklostí, ale výrazem opravdu velmi mimořádné emoce, která vás ze sedadla sama vystřelí!

co na sebe2

Co na sebe?

Ačkoli se zvyklosti časem proměňují a nejsou na celém světě stejné, u nás je stále zvykem na pořady klasické hudby volit formální oděv, tedy večerní společenský. To znamená pro pány tmavý oblek s košilí a kravatou, pro dámy šaty či sukni délky minimálně pod kolena nebo společenský kostýmek. Muži samozřejmě uzavřenou obuv, polobotky, dámy to mají s volbou obuvi poněkud komplikovanější. K formálnímu oděvu jistě patří lodičky, prakticky celá Litomyšl je ale vydlážděná historickou dlažbou se širokými mezerami, zámecká nádvoří jsou vysypána štěrkem. Pokud možno je tedy třeba se vyvarovat tenkých, vysokých jehlových podpatků.

Na rodinné pořady, koncerty s přesahem do jiných žánrů, odpolední pořady pro mládež a podobné nejsou požadavky na dress code až tak striktní, nikdy však nelze zvolit krátké kalhoty, tričko a sportovní či plážovou obuv. Takto oblečený návštěvník nemusí být do hlediště vůbec vpuštěn!

Pro „open air“ pořady konané v nádvoří zámku Litomyšl, kde i přes možnost zastřešení zůstává venkovní prostředí se svým kouzlem ale i negativy, je třeba oblečení přizpůsobit také aktuální předpovědi počasí a případně je doplnit o pléd či kabátek. I když vám pořadatelé na požádání bezplatně zapůjčí deku, vždy je dobře se připravit na padající noční chlad.

Jste-li držiteli vstupenek do sektoru „C“ v okrajových částech hlediště, počítejte s deštěm i při zatažené střeše. Za mírného deště sem zalétávají kapky, za bouřky do těchto míst může pršet významně. Nikdy proto neuškodí deštník či pláštěnka.

Jak vypadá počasí nad Litomyšlí můžete aktuálně před návštěvou pořadu zjistit např. na pocasi.idnes.cz.

vozickari3

Vozíčkáři na festivalu

Ve festivalových hledištích je vyhrazen prostor pro umístění 2 až 4 invalidních vozíků a v jeho blízkosti je odpovídající počet míst pro doprovod. Vstupenky se sníženou cenou o 50 % pro držitele průkazu ZTP/P – vozíčkáře a jeho doprovod však není možno zakoupit ani rezervovat online, je třeba si je objednat telefonicky na čísle +420 461 616 070. Přístup do hlediště v zámeckém nádvoří, v zámecké jízdárně a v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže je bezbariérový, v areálu zámku jsou bezbariérové toalety. Do Smetanova domu je bezbariérový vstup za pomoci zvedacího zařízení ze zadní strany budovy, před vstupem je potřeba kontaktovat pořadatele. Omezený přístup pro vozíky je u některých typů pořadů do kapitulního chrámu Povýšení sv. Kříže, je třeba se předem informovat. Areál zámku v Nových Hradech bohužel není bezbariérový, návštěva večera s programem v různých částech areálu a v případě nepříznivého počasí s nutností výstupu do třetího patra špýcharu je fyzicky náročná a nelze ji osobám se sníženou pohyblivostí v žádném případě doporučit.

deti2

Co děti a festival?

Pořadatelé festivalu dlouhodobě myslí na mladé návštěvníky a vždycky je v programu připravený nejméně jeden speciální pořad pro malé děti (první stupeň základní školy) a několik pořadů vhodných i pro větší školáky a studenty. U těchto pořadů je mladým divákům poskytována sleva, vlastní vstupenku a místo však musí mít i každé sebemenší dítě. Žádný festivalový pořad rozhodně není vhodný pro kojence a batolata. Při volbě pořadu by měli rodiče dobře zvážit, zda odpovídá věku a naturelu jejich dítěte. Že jsou některé děti vnímavější pro hudbu a děj na jevišti a jiné zase neudrží pozornost a nevydrží bez pohybu, není měřítkem ani chytrosti ani kvality vychování. Všechno má svůj čas a snaha přivést dítě k umění návštěvou festivalového pořadu může jeho vztah k hudbě naopak nadlouho pokazit. Navíc u pořadu, který dětskému publiku primárně určený není, zkazí zážitek ostatním návštěvníkům i každé drobné vyrušení unaveným dítětem. Na takové pořady není poskytována dětská sleva a pořadatelé nedoporučují přístup dětem do deseti let. I na toto se vztahuje ustanovení pořadatelských podmínek a návštěvník, který narušuje program hlasitými projevy či svým chováním může být pořadateli vykázán z hlediště bez nároku na vrácení vstupného. Ideální variantou je proto návštěva Festivalových zahrad, kde probíhá souběžný program v neformálním prostředí, o víkendech doplněný dětskými aktivitami.

hlidani2

Hlídání dětí  

Variantou, jak se zúčastnit pořadu a přitom neotrávit své dítě nepochopitelně nudnou hudbou, je možnost si je zatím nechat pohlídat přímo v areálu zámku. Jistě je to jen pro ty statečnější, ale Rodinné centrum Litomyšl nabízí, že se o vaše ratolesti postará profesionálně, kvalifikovanými, spolehlivými a mimořádně laskavými "tetami". Miniškolka nabízí:

  • celodenní hlídání
  • časovou flexibilitu a vstřícné jednání
  • kvalifikovaný personál s každodenní praxí hlídání dětí
  • plnohodnotnou stravu po celý den s důrazem na dodržení pitného režimu
  • odpočinkový režim přizpůsobený každému dítěti podle jeho zvyklostí a přání rodičů.

Pro objednání a více informací se můžete obrátit na tel. +420 773 697 873, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Letáček s nabídkou ke stažení

pocasi2

Nepřízeň počasí

Většina pořadů Smetanovy Litomyšle se koná na nádvoří Státního zámku Litomyšl jako tak zvané „open air“, tedy "pod širým nebem". Koncert za vlahého letního večera má nenapodobitelnou atmosféru, avšak ne vždy jsou nebesa nakloněna a někdy do pořadu zasáhne nepříznivé počasí. Pro tento případ je do nádvoří vestavěno unikátní zařízení, které je schopno během několika minut téměř celé hlediště zakrýt plachtovou střechou. Pořady se proto konají za každého počasí, pokud je déšť silnější a bubnování kapek na střechu výrazně narušuje poslech, může dojít k přerušení pořadu a pokračování po vynucené přestávce, respektive k posunutí začátku pořadu. Jedině v případě mimořádně silného vytrvalého deště spojeného s vichřicí by pořad buď nezačal, nebo by byl předčasně ukončen. V takovém případě by došlo k refundaci vstupného, viz kapitola "Vrácení vstupného" v sekci Nákup vstupenek. Z důvodu ochrany zdiva mimořádně cenné památky před odraženými kapkami nezakrývá střecha nádvoří celé a do okrajových míst hlediště tak může déšť dosáhnout. Tato místa patří do nejlevnějšího sektoru a máte-li na ně vstupenky, měli byste s tím počítat. Ideální je pláštěnka, na okraji je možno roztáhnout i deštník.

Proti chladu si každý návštěvník může u uvaděček bezplatně zapůjčit deku. Je vhodné si ji u vstupu vyzvednout i když se večer zdá teplý, s nastupující nocí a klesající teplotou je velmi příjemné se do ní zabalit.

ztraty2

Co dělat v nesnázích? Ztráty a nálezy

Naším přáním je, aby vám navštěva Litomyšle přinesla jen samou radost. Starosti proto přeneste na nás. Všichni pořadatelé, které poznáte podle jednotného úboru s kravatami či šátky ve festivalových barvách, jsou připraveni vám v každém ohledu poradit a pomoci. V kanceláři Smetanovy Litomyšle, o.p.s., sídlící nad vstupním průchodem do areálu zámku, na vás po celou dobu konání festivalu čekají ochotné asistentky, schopné vyřešit téměř každý problém. Dokázaly například zajistit i mimořádné večerní otevření místní prodejny s obuví, aby si návštěvník mohl koupit náhradní boty místo těch, které mu "manželka zapomněla zabalit". Telefonní číslo je +420 461 612 575. Zde také můžete nahlásit ztrátu nějakého předmětu, nebo naopak nalezený odevzdat. Nalezené věci jsou uschovány a připraveny k vyzvednutí majitelem po dobu dvou měsíců. 

Vězte, že do Litomyšle stojí za to zajet, a kdo jednou přijede, ten je lapen na celý život. Zkuste to a uvidíte!

Kontakty