Program 61. Národního festivalu Smetanova Litomyšl

28.2.2019   Lidové noviny   str. 4   Příloha - Smetanova Litomyšl

1.3.2019   Mladá fronta DNES   str. 4   Příloha - Smetanova Litomyšl

Čtvrtek 13. června • 20.15 • zámecké nádvoří

SLAVNOSTNÍ ZAHAJOVACÍ KONCERT

B. Smetana: Pražský karneval, Introdukce a polonéza P. I. Čajkovskij: Koncert pro housle a orchestr D dur op. 35 A. Dvořák: Karneval, koncertní předehra pro orchestr op. 92 L. Janáček: Taras Bulba, rapsodie pro orchestr Josef Špaček – housle • Česká filharmonie • dirigent Jakub Hrůša Pátek 14. června • 19.00 • zámecké nádvoří

A. DVOŘÁK: SVATÁ LUDMILA

Oratorium pro sóla, sbor a orchestr op. 71 K. Kněžíková • A. Kropáčková • R. Samek • J. Benci • O. Koplík • Český filharmonický sbor Brno • sbormistr Petr Fiala • Česká filharmonie • dirigent Jakub Hrůša Sobota 15. června • 14.00 a 17.00 • Smetanův dům

J. TEML: KOCOUR V BOTÁCH

Opera o nejznámějším pohádkovém kocourovi pro děti od 4 do 10 let na libreto E. Toperczerové a J. Tůmy Sólisté Janáčkovy opery Národního divadla Brno • Dětský sbor Brno • režie Marek Mokoš • dirigent Valeria Maťašová Sobota 15. června • 20.00 • zámecké nádvoří

HVĚZDY OPERNÍHO NEBE – OLGA PERETYATKO

Galakoncert jedné z největších hvězd současné operní scény, na programu mj.: G. Donizetti, V. Bellini, G. Verdi, W. A. Mozart, Ch. Gounod Olga Peretyatko – soprán • PKF – Prague Philharmonia • dirigent Leoš Svárovský Neděle 16. června • 11.00 • zámecká jízdárna

AMBROŠ LADIES ORCHESTRA

Koncert věnovaný nedožitým 90. narozeninám legendy české houslové školy Josefa Suka Na programu: F. MendelssohnBartholdy, A. Dvořák, S. Barber, S. Bodorová, O. Mácha Miroslav Ambroš, Martina Bačová – housle • Ambroš Ladies Orchestra • dirigentka Nikol Kraft Neděle 16. června • 16.00 • Smetanovo náměstí

POKLONA B. SMETANOVI

U pomníku B. Smetany zazní v koncertní části jeho sborová díla a dále skladby L. Janáčka a B. Martinů Pěvecké sdružení moravských učitelů • sbormistr J. Šimáček Neděle 16. června • 19.30 • zámecké nádvoří

ČAJKOVSKÉHO ORCHESTR MOSKVA

B. Smetana: Vltava, symfonická báseň z cyklu Má vlast P. I. Čajkovskij: Labutí jezero, suita z baletu op. 20a ansámblové scény z oper M. P. Musorgskij: Boris Godunov, A. P. Borodin: Kníže Igor Pražský filharmonický sbor • sbormistr Lukáš Vasilek • Velký symfonický orchestr Petra Iljiče Čajkovského Moskva • dirigent Vladimir Fedosejev Pondělí 17. června • 20.00 • zámecké nádvoří

KONCERT NA PŘÁNÍ 3 FREEMAN SHOW

Ondřej Brousek a Ondřej Gregor Brzobohatý – klavír, moderace • Symfonický orchestr Českého rozhlasu • dirigent Jan Kučera Úterý 18. června • 20.00 • zámecké nádvoří

MAGDALENA KOŽENÁ - ZAHRADA VZDECHŮ

Magdalena Kožená za doprovodu nejuznávanějšího českého ansámblu, který se specializuje na tzv. autentické provozování staré hudby. Na programu: G. F. Händel, L. Vinci, F. Gasparini, B. Marcello, L. Leo a D. Sarri Magdalena Kožená – mezzosoprán • Collegium 1704 – Prague Baroque Orchestra • dirigent Václav Luks Středa 19. června • 20.00 • chrám Povýšení sv. Kříže

GOLDBERGOVSKÉ VARIACE

J. S. Bach: Sonáta č. 1 g moll pro sólové housle BWV 1001, Suita č. 3 C dur pro sólové violoncello BWV 1009, Goldbergovské variace BWV 998 (úprava pro smyčcové trio) Roman Patočka – housle • Jakub Fišer – viola • Jiří Bárta – violoncello Čtvrtek 20. června • 19.30 • zámecká jízdárna

Z DOMOVINY

Na programu mj.: Fantazie na českou národní píseň „Sil jsem proso”, Z domoviny, Tři salonní polky op. 7, Klavírní trio g moll op. 15, Na břehu mořském – Vzpomínka Ivan Klánský – klavír • Leoš Čepický – housle • Michal Kaňka – violoncello Pátek 21. června • 21.00 • zámecké nádvoří

LEOŠ JANÁČEK: PŘÍHODY LIŠKY BYSTROUŠKY

Opera o 3 dějstvích na námět knihy Rudolfa Těsnohlídka Sólisté, sbor a orchestr Janáčkovy opery Národního divadla Brno • režie Jiří Heřman • dirigent Marko Ivanović Sobota 22. června • 13.30, 15.30, 18.30 • zámecká jízdárna

MenART 2019 PRO SMETANOVU LITOMYŠL

Vyvrcholení I. ročníku ročního stipendijního projektu mentoringu uměleckého vzdělávání MenART, který podporuje talenty a propojuje je s aktivními umělci 13.30 – Na klasické cestě - zazní klasický repertoár v podání smyčcového kvarteta Mattinata, sólové klavírní vstupy i výběr z operních árií 15.30 – Na autorské cestě - žánrově pestrá autorská tvorba, zahrnující vlastní skladbičky, samplovaní i výlety do světa jazzu 18.30 – Galakoncert mentorů - program sestavený mentory jako ohlédnutí za roční společnou prací a setkáváním Ivo Kahánek • Kateřina Kněžíková • Beata Hlavenková • Lenka Nová • Terezie Kovalová • Petr Nikl Sobota 22. června • 21.00 • zámecké nádvoří

G. DONIZETTI: NÁPOJ LÁSKY

Opera buffa o dvou jednáních; libreto Felice Romani Sólisté, sbor a orchestr Janáčkovy opery Národního divadla Brno • režie Magdalena Švecová • dirigent Ondrej Olos Neděle 23. června • 14.30 • chrám Nalezení sv. Kříže

CANTUS AD GLORIAM DEI ZPĚVY KE SLÁVĚ BOŽÍ

Na programu mj.: A. Vivaldi, W. A. Mozart, G. P. da Palestrina, F. Schubert, J. Brahms, G. Fauré, G. Holst, A. Pärt, I. Kurz, T. L. de Victoria, J. Teml, S. Hořínka Kühnův dětský sbor • Komorní orchestr Pražských symfoniků • umělecký vedoucí Pavel Peřina • dirigent Jiří Chvála Neděle 23. června • 19.30 • zámecké nádvoří

HECTOR BERLIOZ: FAUSTOVO PROKLETÍ

Koncertní provedení dramatické legendy pro sóla, dětský a smíšený sbor a velký orchestr op. 24 Isabelle Cals • Jean-Noël Briend • Pierre-Yves Pruvot • Martin Gurbaľ • Kantiléna Brno • sbormistr Jakub Klecker • Český filharmonický sbor Brno • sbormistr Petr Fiala • Filharmonie Brno • dirigent Dennis Russell Davies Pondělí 24. června • 20.00 • chrám Povýšení sv. Kříže

PETR EBEN: FAUST

Varhanní cyklus s přednesem úryvků z Goethova veršovaného dramatu Irena Chřibková – varhany • Miroslav Táborský, Hana Benešová – recitace Úterý 25. a středa 26. června • 21.00 • zámecké nádvoří

TIM RICE, ANDREW LLOYD WEBBER: JESUS CHRIST SUPERSTAR

Nejslavnější rocková opera 20. století. Uvádíme v dohodě s The Really Useful Group Ltd.

Soubor a orchestr operety/muzikálu Národního divadla moravskoslezského Ostrava • přebásnění do češtiny Michael Prostějovský • režie Jiří Nekvasil • dirigent Jakub Žídek Středa 26., čtvrtek 27., pátek 28. a sobota 29. června • 20.00 • zámek Nové Hrady u Litomyšle

VEČER NA ZÁMKU V NOVÝCH HRADECH

Dobová zábava s občerstvením, hudbou, tancem a českou premiérou scénického provedení opery Christopha Willibalda Glucka Paris a Helena z roku 1770 Jana Sibera • Kristýna Vylíčilová • Eva Benett • Hana Holodňáková • Smíšený pěvecký sbor KOS Litomyšl • sbormistr Milan Motl • Barocco sempre giovane • umělecký vedoucí Josef Krečmer • režie Marek Mokoš • dirigent Jakub Kydlíček Čtvrtek 27. června • 19.30 • Smetanův dům

ORQUESTRINA BABORÁK – TANGO NA CESTÁCH

Tanečně-hudebně-divadelní představení. Výlet do historie vášnivého tance plný nespoutaných rytmů, hravých scének a silných emocí Na programu mj.: Á. Piazzolla, C. Gardel, L. Kogan, J. Ježek Anna Polívková • Michal Kurtiš • Patricie Horáková • Tomáš Slavíček • Jiří Zeman – výrazový tanec, step • Orquestrina Baborák • umělecký vedoucí Radek Baborák Pátek 28. června • 20.30 • zámecké nádvoří

DMITRIJ D. ŠOSTAKOVIČ: LADY MACBETH MCENSKÉHO ÚJEZDU

Zásadní dílo operní literatury 20. století je „tragédií-satirou“ zkažené společnosti vyvěrající z nezřízené moci sexuality Sólisté a Soubor opery Národního divadla moravskoslezského Ostrava • režie Jiří Nekvasil • dirigent Jakub Klecker Sobota 29. června • 15.00 • Smetanův dům

NAKARIAKOV RHAPSODY

S. Prokofjev: Symfonie č. 1 D dur op. 25 „Klasická“ G. Gershwin: Do It Again! • Summertime • Oh, Lady Be Good • Rhapsody in Blue v úpravě pro trubku a orchestr V. Bellini: Norma – „Casta Diva, che inargenti…“ J. B. Arban: Variace na Normu J. Offenbach: Pařížské radovánky Sergei Nakariakov – trubka • Marie Fajtová – soprán • Komorní filharmonie Pardubice • dirigent Jiří Rožeň Sobota 29. června • 20.30 • zámecké nádvoří

G. PUCCINI: TRIPTYCH

Tři tematicky kontrastní jednoaktové opery v jednom večeru – lyrický příběh s tragickým vyústěním Sestra Angelika, drama žárlivosti Plášť a opera buffa Gianni Schicchi Sólisté a soubor opery Národního divadla moravskoslezského Ostrava • režie Roman Polák • dirigent Tomáš Brauner Neděle 30. června • 14.00 • chrám Nalezení sv. Kříže

J. PAVLICA: MISSA BREVIS

Tradiční děkovnou bohoslužbu celebruje Mons. T. Halík. Zazní skladby A. Vivaldiho, J. S. Bacha a Missa brevis J. Pavlici Smíšený pěvecký sbor KOS Litomyšl • Komorní filharmonie Pardubice • dirigent Milan Motl Neděle 30. června • 19.30 • zámecké nádvoří

HEJ ROMALE!

Koncert tradiční i soudobé romské hudby nabitý pozitivní energií a nakažlivou muzikalitou Dětský pěvecký sbor Čhavorenge • Ida Kelarová • Desiderius Dužda • Hudebníci České filharmonie Pondělí 1. července • 20.00 • zámecká jízdárna

E. VIKLICKÝ, V. HAVEL: TAJEMSTVÍ ČLOVĚKA

Jazzová jízda v jízdárně, na níž bude mj. proveden melodram pro jazzový soubor a dva recitátory na texty Václava Havla z jeho projevů a dopisů z vězení Taťjana Medvecká, Jaromír Meduna – umělecký přednes • Marcus Printup – trubka • Emil Viklický Trio • Emil Viklický – klavír • Petr Dvorský – kontrabas • Tomáš Hobzek – bicí Úterý 2. července • 21.30 • zámecké nádvoří

B. MARTINŮ: HRY O MARII

Čtyři hry, čtyři podobenství o hříchu a odpuštění: Panny moudré a pošetilé • Mariken z Nimegue • Narození Páně • Sestra Paskalina Sólisté, sbor a orchestr Janáčkovy opery Národního divadla Brno • sbormistr Josef Pančík • Český akademický sbor • sbormistr Michal Vajda • Dětský sbor Brno • sbormistr Valerie Maťašová • režie Jiří Heřman • dirigent Jakub Klecker Středa 3. července • 20.30 • Klášterní zahrady

CLUB DES BELUGAS

Přední světová nu jazzová kapela kreativně a v nejvyšší intenzitě kombinuje současné evropské styly electro, lounge & nu jazz s tropickými beats, swingem a černou duší Ameriky 50.–70. let Club des Belugas Sextet: Anna-Luca – vokály • Detlef Hoeller – kytara • Juan Camillo Villa - basová kytara • Roman Babik – klavír, klávesy • Karlos Boes – saxofon • Mickey Neher – bicí Za nepříznivého počasí v zámecké jízdárně Čtvrtek 4. a pátek 5. července • 21.00 • zámecké nádvoří

B. SMETANA: DALIBOR

Nová inscenace opery o třech dějstvích na libreto Josefa Wenziga. V roli krále Vladislava rezidenční umělec Smetanovy Litomyšle Adam Plachetka (4. 7.) Sólisté, Orchestr a Sbor Národního divadla, Praha • sbormistr Pavel Vaněk • režie Jiří Nekvasil • dirigent Jaroslav Kyzlink Pátek 5. července • 16.00 • Smetanův dům

A. BŘEZINA, A. NASHMAN, P. HOWARD: CHARLOTTE

CHARLOTTE: Tříbarevná hra se zpěvy. Komorní operní muzikál o židovské malířce Ch. Salomonové (1917-1943), která zahynula v Osvětimi Scéna a režie Pamela Howard • Theaturtle Toronto Sobota 6. července • 14.30 • chrám Nalezení sv. Kříže

HÄNDEL & PLACHETKA

Na koncertu rezidenčního umělce festivalu zazní výběr z árií a sborů z velkolepých oratorií Georga Friedricha Händela: Mesiáš, Saul, Slavnost Alexandrova a Juda Makabejský Adam Plachetka – baryton • Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir • dirigent Roman Válek Sobota 6. července • 20.00 • zámecké nádvoří

SÓLO PRO 100 SMYČCŮ II.

G. Holst, J. Suk, G. Mahler, P. Glass, K. Jenkins a B. Martinů na programu volného pokračování mimořádně úspěšného pořadu, v němž opět spojí síly smyčcové sekce Janáčkovy filharmonie Ostrava, Moravské filharmonie Olomouc a Komorní filharmonie Pardubice • dirigent Leoš Svárovský Neděle 7. července • 20.00 • zámecké nádvoří

VELKÉ FINÁLE – MUSICA FESTIVA

Skladby k ceremoniálům, obřadům i sportovním událostem. Pořadem provází Vojtěch Stříteský.

Na programu mj.: G. F. Händel, B. Smetana, L. van Beethoven, F. MendelssohnBartholdy, R. Wagner, O. Respighi, J. Williams, J. Šust Sbor Janáčkovy opery Národního divadla Brno • sbormistr Pavel Koňárek • Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK • dirigent Ondrej Lenárd Přenos koncertu bude možno za příznivého počasí sledovat v rámci Dne s Adfors také v Klášterních zahradách