Odpovědi účastníků ankety Kniha roku 2018

15.12.2018   Lidové noviny   str. 20   Orientace kniha roku (zkráceno)

Jan Pikna, ředitel Národního festivalu Smetanova Litomyšl

Taťána Petrasová – Rostislav Švácha (eds.): Dějiny umění v českých zemích 800–2000 (Arbor vitae/Ústav dějin umění AV ČR 2017). Takto obří kniha musela vzniknout, aby zalepila tu obrovskou díru v zaznamenání historie našeho umění. Je však velká nejen počtem stran a hmotností, ale hlavně záběrem všech uměleckých oborů. Komplexní, a přitom srozumitelně přehledná. Navíc dobře udělaná graficky a řemeslně. Prostě pecka!

Pavel Kosatík: Jiný TGM (Paseka). Některým skalním masarykovcům možná kniha trochu „nadzvedla mandle“, ale myslím, že má smysl se i na takovou osobnost podívat nezaujatě. Vlastně jsem teprve teď začal mít „tatíčka“ rád.

Vlastimil Vondruška: Husitská epopej VII: 1472–1485: za časů Vladislava Jagellonského (MOBA). Sedmý díl uzavřel celou ságu, kterou si člověk může vzít k moři místo detektivky a netrpí pocitem, že si opakuje dějepis.

Markéta Pilátová, spisovatelka

1. Dola de Jongová: Strážkyně domácího krbu (Pistorius & Olšanská). Dílo jedné z nejzajímavějších prozaiček 20. století je konečně překládáno i do češtiny a po románu Pole je tento svět přichází i ve své době skandální, dnes spíše milostný román o lásce dvou žen. Nenabízí ale drama, „jen“ klidnou a hlubokou analýzu vášně, která může ničit a zároveň obohacovat.

2. Alicia Kopf: Bratr z ledu (Odeon). Román katalánské autorky a zároveň výtvarnice je nesmírně zajímavou sondou do situace dnešních mileniálů, kteří stojí nad propastí vlastní budoucnosti a neví, co se sebou. Autorka zkoumá sebe samu, svou uměleckou tvorbu a vztah ke svému autistickému bratrovi. To vše pomocí metafory polárních výprav.

3. Liou Cch’-sin: Vzpomínka na Zemi (Host). Poslední díl čínské sci-fitrilogie, která je temná, mrazivá a na slabých stránkách lidstva nenechává nit suchou. Přesto se jedná o jednu z nejlepších analýz demokratického systému a lidské schopnosti všechno přežít.

Petr Pithart, vysokoškolský učitel

Timothy Snyder: Tyranie: 20 lekcí z 20. století (Paseka/Prostor 2017). Ano, tyranie (dnes ve verzi „soft“; oč měkčí, o to zákeřnější) chodí po špičkách. Občas se ohlédněte, nestojí-li vám už v patách. Stojí!

Alexandra Alvarová: Průmysl lži (Triton). Přesná, jasnozřivá kniha o sofistikovaném vyrábění temnoty namixované s mlhou, v níž pravda a lež srůstají. Napadá mne, že prohráváme. Že motivace našich profesionálů nebude stačit na motivaci bojovníků za rodinu, za ohrožené impérium, proti němuž je celý svět spiknutý.

Pavel Kosatík: Jiný TGM (Paseka). Snad už úplné uchopení neskladné osobnosti, bez posledních zbytků šetrné piety a pokrytectví: teď teprve může přijít náležitá úcta. Autorova nejlepší kniha.