Svár opery s létem

18.9.2018   Divadelní noviny   str. 7   Festival   Josef Herman   

Operní představení, často pod širým nebem nebo v netradičních prostorách, k létu prostě patří. Jsou překvapivě dobrým obchodním artiklem, jejich návštěvnost je možná vyšší než průměrné počty publika v sezoně. Proč tomu tak je? Opatrně zkusím nabídnout jedno vysvětlení: Opera ve většině letních případů ozvláštňuje už tak zpravidla výjimečné události, je prostě něčím neobvyklým, co přivábí i diváky, kteří by do opery normálně nešli.

Pokračovat ve čtení

7+1 nej událostí týdne

8.8.2018   Týdeník Nové Svitavsko   str. 3   Zpravodajství z okresu   (ik)

Dárek pro Tomáše Halíka

Osmnáct let kázání profesora Tomáše Halíka v Litomyšli připomíná nová kniha. Tu v malém nákladu třiceti kusů vydalo město a Smetanova Litomyšl.

Pokračovat ve čtení

HUDBA V ČECHÁCH

7.8.2018   Hudební rozhledy   str. 34   Zprávy z domova

Letošní jubilejní 60. ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl navštívil rekordní počet diváků. Na 24 dnů přehlídky se prodalo přibližně 29.000 vstupenek. Žádný koncert nebylo nutné kvůli počasí zrušit, průměrná návštěvnost dosáhla asi 98 procent. Doprovodný program se konal v Klášterních zahradách, bezplatné byly i další pořady, například Svatocecilská mše Charlese Gounoda v piaristickém chrámu nebo projekce předpremiéry televizní opery Čím lidé žijí, kterou napsal Bohuslav Martinů počátkem 50. let v Americe.

Pokračovat ve čtení

Smetanova Litomyšl

7.8.2018   Hudební rozhledy   str. 16   Festivalové koncerty   Helena Havlíková   

Pár slov úvodem. I když se to v posledních letech u nás festivaly doslova hemží, Smetanova Litomyšl si mezi nimi zachovává výlučné postavení. Zdaleka nejen svou historií, která sahá až do roku 1946 (s přerušením v roce 1947 a v letech 1966-1973) a řadí ho k druhému nejstaršímu hudebnímu festivalu v ČR hned po Pražském jaru.

Pokračovat ve čtení