Soutěž má své vítěze!

Před ohňostrojným pořadem VIVAT 50. SMETANOVA LITOMYŠL! byly vylosováni výherci soutěže. Otázky z historie mladoboleslavské "škodovky" a festivalu Smetanova Litomyšl nebyly lehké, nedaly se odpovědět přímo a vyžadovaly pátrání po internetu či telefonu. Nejvíce soutěžících ztroskotalo na "chytáku" - otázce, která opera Bedřicha Smetany nebyla nikdy na festivalu hrána. Půlroční zápůjčku nového modelu vozu Škoda Superb nakonec vyhrál Roman Sedlák z Vysokého Mýta, druhou cenu - VIP program v Mladé Boleslavi pro 4 osoby, sestávající z odvozu a dovozu do místa bydliště luxusní limuzínou Škoda, welcome drinku, prohlídky Škoda Auto muzea s průvodcem, prohlídky výrobních prostor, 4 chodového menu v restauraci Rally bar a dárku - získal Pavel Škrabal také z Vysokého Mýta. Ostatní, kteří zaslali správné odpovědi, obdrželi celoroční předplatné deníku MF DNES.

Správné odpovědi:
1) Kdy byla založena firma Laurin&Klement v Mladé Boleslavi?
Odpověď: V roce1895
2) Co firma Laurin&Klement po založení vyráběla?
Odpověď: Jízdní kola
3) Kdy přesně (den, měsíc, rok) se Škoda Auto (v roce fúze označeno - Škoda automobilový koncern a.s.) stala součástí koncernu Volkswagen?
Odpověď: 16. 4. 1991
4) Kolik vozů bylo prodáno zákazníkům za rok 2007?
Odpověď: 630 032 vozů
5) Kolik modelových řad a jaké má Škoda Auto v současnosti na trhu?
Odpověď: 4 základní řady - Fabia, Octavia, Roomster a Superb
6) Kolik let uběhlo od zahájení prvního ročníku Smetanovy Litomyšle?
Odpověď: 59 let (první ročník byl v roce 1949, vlivem vynechaných ročníků v letech 1951, 1966-1973 a 1975 je letos 50. ročník)
7) Centrem dění festivalu Smetanova Litomyšl je nádherný areál Státního zámku Litomyšl. V jakém roce byl zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO?
Odpověď: V roce 1999
8) Bedřich Smetana je autorem devíti oper. Která z nich nebyla nikdy uvedena na festivalu Smetanova Litomyšl?
Odpověď: Žádná - byly uvedeny všechny, včetně nedokončené Violy (1964 a 1994)
9) V roce 1965 poprvé na festivalu zazněla operní tvorba jiného skladatele než Bedřicha Smetany. Jak se jmenovala?
Odpověď: Eugen Suchoň - Svätopluk