Cena "Ď" pro Smetanovu Litomyšl

Cena ĎV kategorii Vzor etiky a národní hrdosti byla udělena Cena Ď řediteli Smetanovy Litomyšle Janu Piknovi za "vynikající práci pro Smetanovu Litomyšl a mnohaletou prestižní propagaci českého národa". Ceremoniál předávání cen se konal v úterý 10. června v pražském Stavovském divadle.

Ceny Ď jsou udělovány od roku 2001. Lidé ze světa kultury a charity zde vyjadřují svůj dík mecenášům. Udílením cen ukazují, že mecenášství není vrtoch, ale počin rozumných lidí, kteří vnímají svůj úspěch jako poznání, radost a odpovědnost.
V posledních letech však jsou oceňováni i lidé v kategoriích "Vzor lidské pomoci" a  "Vzor etiky nebo národní hrdosti". Právě v této kategorii byl mezi osobnostmi, jakými jsou například Václav Moravec, Vlastimil Harapes, Geraldine Muchová, Jan Doubrava, Václav Klaus, Josef Suk, Marta Kubišová, Milan Knížák, Ivo Hoffman, Jiřina Fikejzová či Český rozhlas Brno s projektem Toulky českou minulostí, nominován i ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna. Proč se rozhodl komitét ve složení Ondřej Černý, ředitel Národního divadla v Praze, Petr Fejk, ředitel ZOO Praha, Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea, Běla Gran Jensen, zakladatelka hnutí Stonožka - Na vlastních nohou a MUDr.Vladimír Koza, zakladatel a ředitel Nadace pro transplantace kostní dřeně, vybrat pro udělení prestižní ceny právě jeho, vysvětlila paní Běla Jensen: "Během svého života jsem navštívila snad všechny světové operní domy, účastnila jsem se mnoha hudebních festivalů, ale takový prožitek z hudby jako v Litomyšli jsem nikdy neměla. Zasáhla mě atmosféra plná nejen kvalitních uměleckých výkonů a organizátorské profesionality, ale i lidského tepla, nadšení a úpřímné srdečnosti. Říkám, že Smetanova Litomyšl je pýchou celého českého národa".
Cena Ď