Když něco opravdu chceš, celý svět se spojí, aby ti pomohl!

Šíření koronavirové nákazy na čas změnilo život miliardám lidí na celé planetě. Omezení setkávání přineslo mimo jiné také rušení konání kulturních akcí a to, že se Smetanova Litomyšl nakonec může uskutečnit, je velké štěstí. Nebo to není náhoda? Nejprve jsme museli, my pořadatelé, chtít a být rozhodnuti nedat se za žádnou cenu. Sledovat vývoj situace a reagovat na každé nové opatření, hledat varianty řešení a toto trpělivě znovu a znovu opakovat. A pak se svět spojil k pomoci.

Radikální opatření byla účinná, dokázala šíření viru zastavit, lokalizovat a mohla být pro festival právě včas opět rozvolněna. Silný ministr kultury, který se dokázal za svůj resort postavit, udržel festivalu podporu. Partneři a sponzoři ponechali své plnění i při skromnějším programu. Mnozí mecenáši zvýšili své darované částky na pomoc festivalu v nouzi a mecenášů po nástupu nesnází dokonce přibylo. Důležitá byla ochota těch nejlepších českých interpretů vystoupit i v méně komfortních podmínkách, než bývá v Litomyšli zvykem, a v krátké době nastudovat požadovaný program.

A pak přišel zájem vás, diváků, kteří jste nezpohodlněli u televizních přenosů, ale statečně se rozhodli vypravit do hlediště první kulturní akce bez důsledných hygienických opatření.

Smetanova Litomyšl dostala šanci přežít. Aby ji využila a mohla se vrátit ke svému dřívějšímu rozsahu, musí si zachovat svou atmosféru, nabídnout vše, na co jste zvyklí, třeba i něco přidat. Pokusíme se o to. Díky za naději!

Jan Pikna
ředitel festivalu