Výstava Plán B představí díla zavedených i nových jmen českého umění

Stejně jako hudební Národní festival Smetanova Litomyšl se letos také Smetanova vý tvarná Litomyšl, vzhledem k okolnostem, uskuteční v nové podobě. Pomyslným centrem každoroční přehlídky výtvarného umění je tentokrát reprezentativní výstava v exteriéru města nazvaná Plán B, která představí díla čtrnácti známých českých umělců a umělkyň. Venkovní přehlídku doplní výstavy pořádané Městskou galerií Litomyšl, Regionálním muzeem Litomyšl, Galerií Pakosta, Galerií Kroupa, Zámeckým návrším, p.o., Kulturákem Archa, Galerií Kubík, White Gallery a Kabinetem Chaos ve Stříteži.
————
PLÁN B

Od 2. července do 2. září zaplní Litomyšl díla předních současných českých umělců, kteří vystaví převážně zcela nová díla, jež propojí téma „naděje“, motiv jak hudebního, tak výtvarného festivalu. Mezi vystavující umělce patří hvězdy starší i mladší generace, za všechny jmenujme Jiřího Kovandu, Jiřího Davida, Vladimíra 518, Kateřinu Vincourovou, Matyáše Chocholu nebo Richarda Loskota. Výstava proběhne za podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a města Litomyšl.

„Oprášili jsme některá hotová, ale v novém kontextu oživlá díla, a především podpořili vznik zcela nových prací pro tuto konkrétní příležitost. Ambicí přehlídky není zabodovat v kurátorských sofistikovaných žebříčcích, ale skutečně upřímně potěšit. Povzbudit do dalších kroků a ukázat, že lidská kreativita hory přenáší,“ říká Lenka Lindaurová, kurátorka výstavy a umělecká ředitelka nadačního fondu Bohemian Heritage Fund. Organizátorům se navíc po - dařilo stihnout za pár týdnů to, co jindy trvá připravit několik měsíců. Výstava kromě kulturního zážitku veřejnosti také, a to především, podporuje samotné umělce v jejich činnosti. „Výstavu Plán B koncipujeme jako přehlídku současného českého umění ve veřejném prostoru. Naději tak přinese jak lidem, tak samotným umělcům, které podpoříme v jejich činnosti. Chceme ukázat, že kultura se nezastaví před současnou krizí, že má smysl i dále tvořit a setkávat se nad mimořádnou kvalitou a nechat se inspirovat,“ vysvětluje Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund. Název Plán B je pak prozaický – letošní ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle měl být jejím restartem, který přinese nový koncept.

Oním „plánem A“ bylo zcela nové dílo Krištofa Kintery, které již začal realizovat speciálně pro Litomyšl, a které mělo být doprovozeno samostatnou venkovní výstavou tohoto zavedeného autora. Kvůli omezením spojeným s pandemií koronaviru však museli pořadatelé tento koncept odsunout na příští ročník a přijít s novým řešením – plánem B. Ten navíc původní koncept pomyslně startuje nultým ročníkem – jde také o venkovní výstavu uměleckých děl. „Snažili jsme se, aby nevznikla z nouze ctnost, a laťku jsme i v tuto chvíli nasadili dost vysoko. Věřím, že to ocení i návštěvníci, až se budou moct Litomyšlí zabydlenou uměním projít,“ říká Lenka Lindaurová. Ke zmíněnému konceptu se Smetanova výtvarná Litomyšl vrátí příští rok. V tuto chvíli zná i jméno hlavního umělce pro ročník 2022 – bude jím slavný sochař Kurt Gebauer, který má aktuálně velkou výstavu v Národní galerii. I do ní však významně zasáhl koronavirus.