Múza naděje stále při Smetanově Litomyšli

Černá mračna, která se nad Národním festivalem Smetanova Litomyšl zatáhla, dlouho vzbuzovala obavy o osud letošní „Smetanky”. Koronavirová doba nepřála nikomu, natož živé kultuře, a dlouho se nevědělo, kdy opět zavládne běžný život. Organizátoři však pro 62. ročník zvolili téma Múza naděje, a ta stála celou dobu při nich a dávala sílu to nevzdat.

Vznikl nový program s novými umělci, v novém termínu. Nejdříve pro padesát diváků, ale nakonec může Smetanova Litomyšl v II. zámeckém nádvoří přivítat pětistovku hostů. Navíc se podařilo zajistit nová koncertní místa, jako je unikátní zámecké divadélko, zámecký salet nebo kaple sv. Moniky a Michaela. Vystoupí česká hudební špička, mj. Pavel Černoch, Adam Plachetka, Kateřina Kněžíková, Jiří Rajniš, Radek Baborák, Česká sinfonietta, Pavel Haas Quartet, Collegium 1704, Ivo Kahánek a řada dalších jmen zvučných i v zahraničí. „Pociťuji velkou radost, protože mám mnoho důvodů se domnívat, že výsledný tvar dalece přesahuje nejen původní zadání v podstatě komorního festivalu, ale má všechny předpoklady stát se opět významnou kulturní událostí českého hudebního léta a celé koncertní sezóny,“ reaguje umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

Během 11 dnů zazní 35 koncertů na 10 různých místech, zámeckým nádvořím počínaje, schody u regionálního muzea konče. K tomu se přidává Smetanova výtvarná Litomyšl, která si půjčila trochu té naděje od své starší sestry a uspořádá výstavu moderního umění ve veřejném prostoru. Nebudou chybět ani Festivalové zahrady, v nichž se každý večer, kromě pátků, uskuteční menší koncerty.