Slavnostní představení programu 7. ledna!

Již potřetí bude program nadcházejícího ročníku Smetanovy Litomyšle slavnostně představen ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.

rudolfinum2019V roce 2020 se tak stane 7. ledna od 16.30 hodin a zájemci, kteří jsou srdečně zváni, budou mít příležitost moci se nejen seznámit s kompletním programem 62. ročníku festivalu i s podrobným výkladem a hudebními ukázkami, ale také bezplatně navštívit tento nádherný sál ve slavné budově.

Slavnostní uvedení programu v Rudolfinu je umožněno díky navázanému partnerství s Českou filharmonií, která zde má domovské právo. Toto partnerství také garantuje její každoroční vystupování na Smetanově Litomyšli, a návštěvníci festivalu si budou moci také v roce 2020 vyslechnout dva koncerty. První se Smetanovou Mou vlastí a druhý s Mahlerovou 5. symfonií, oba řízené šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Celý 62. ročník festivalu ale zahájí nejlepší slovenský orchestr, Slovenská filharmonie s šéfdirigentem Jamesem Juddem, ke třem českým národním divadlům, pražskému, brněnskému a ostravskému se přidá Slovenské národní divadlo Bratislava. V podání těchto prestižních scén si budou diváci v Litomyšli moci dopřát takové tituly, jakými jsou Libuše, Rusalka, Aida či Figarova svatba. Účinkovat budou i další přední české orchestry, Filharmonie Brno, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr Hl. města Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, Česká Sinfonietta, uvedena bude například Beethovenova 9. symfonie s Ódou na radost, Beethovenův Císařský koncert, Čajkovského 5. symfonie nebo koncertní verze opery Georga Gershwina Porgy a Bess. V unikátním spojení hráčů České filharmonie a žáků základních uměleckých škol zazní také Dvořákova Novosvětská symfonie. Mezi komorními ansámbly se vystoupí Collegium 1704, Belfiato Quintet nebo Wihanovo kvarteto, hlavní hvězdou 62. ročníku však bude uznávaný tenorista Pavel Černoch. Ve dvou koncertech vystoupí i rezidenční umělec festivalu Adam Plachetka, festival v zahajovacím koncertu zahájí a ve Velkém finále také zakončí. V programu jsou i baletní pořady, samozřejmě pořady pro děti a mladé publikum, přesahové koncerty, jeden dokonce s pravou irskou kapelou.