Před Vánoci se setkali mecenáši festivalu

 

Milý dárek dostali mecenáši Smetanovy Litomyšle. Ta pro ně 12. prosince připravila setkání, jehož součástí byl nejen koncert harfistky Jany Bouškové a houslisty Josefa Špačka, ale také představení předběžné verze programu 61. ročníku festivalu, tzv. „dramaturgova výběru“. Mecenáši jsou tedy první, kteří mají o programu 2019 nejvíce informací. Oficiálně bude prezentován až koncem ledna v pražském Rudolfinu.

 

Mecenáši mají své výhody

Mecenášská základna Smetanovy Litomyšle se každým rokem krůček po krůčku rozrůstá. Do festivalového rozpočtu tak díky dárcům vloni přišlo přes 1 milion 600 tisíc. „Mecenáše zveme na speciální akce, zvláště na společenské setkání při příležitosti představení programu následujícího ročníku či na setkání mecenášů v rámci festivalu,“ upřesňuje ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna. Barbora Krejčí, která o mecenáše pečuje, pak dodává: „Členům mecenášského klubu nabízíme možnost přednostního nákupu vstupenek, umožňujeme jim pozvat i své přátele na společenská setkání s hosty festivalu do VIP prostor a řadu dalších drobných výhod.“

„Rozhodně se postaral o jednu z událostí české koncertní sezony,“ napsala ve své glose na idnes.cz Věra Drápelová po festivalovém koncertu hvězdného Javiera Camareny. Skutečně to událost byla a Smetanova Litomyšl 2019 nabídne další. „Velkým lákadlem jistě bude galakoncert operní divy Olgy Peretyatko Mariotti,“ říká umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský. Ruská koloraturní sopranistka je pověstná lehkostí projevu, zajímavým zabarvením hlasu a skvěle zvládnutou technikou. Spolu se soustředěnou pílí je to hvězda par excellence.

„Návštěvníci se mohou těšit také na nová nastudování Dalibora, Dvořákovu Svatou Ludmilu, Hry o Marii Bohuslava Martinů či rockovou operu Jesus Christ Superstar. Chystáme nový pořad Il Giardino Sospiri Magdaleny Kožené či hostování Velkého Čajkovského orchestru z Moskvy,“ dodává Vojtěch Stříteský. „V loňském roce jsme uzavřeli partnerství s Českou filharmonií. Je skvělé, že u nás každý rok bude účinkovat. Na to jsme velmi pyšní. Také jsme uzavřeli dohodu o spolupráci s Adamem Plachetkou, takže ten u nás bude zpívat každý rok po dobu následujících tří let. V programu máme koncerty přesahové do jiných žánrů, v rámci koncertu na přání se můžeme těšit na Ondřeje Brouska s Ondřejem Brzobohatým,“ prozrazuje dále Jan Pikna.

Smetanova Litomyšl 2019 se uskuteční od 13. června do 7. července. Kompletní program bude odtajněn 30. ledna v 16.30 hod. ve Dvořákově síni v pražském Rudolfinu. Prezentace bude veřejná a tak se s programem může seznámit kdokoli. Tradičně první březnovou středu, tedy 6. března, začne předprodej vstupenek. Koncem února ale bude možné zakoupit vstupenkové balíčky.