Záznam pořadu z 60. Smetanovy Litomyšle 28. 10. na ČTart

 

 

zaznam300

Pořad Osudová léta 1918 a 1968 proběhl na Smetanově Litomyšli přesně před čtyřmi měsíci. V dosud teplém červnu tehdy nastal takřka mrazivý týden, kdy noční teploty klesaly i pod 10°C. Kdo by tehdy čekal, jak teplé léto je před námi. Večer 24. 6. ovšem mrazilo i z jiných důvodů. Koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK pod vedením dirigenta Tomáše Netopila byl plný silných emocí. 

Je nám velkou ctí, že právě záznam tohoto pořadu si Česká televize vybrala pro svůj program TOTO STOLETÍ: 100 let republiky na neděli 28. října. Na ČTart se bude vysílat od 21.10 hodin.

Záznam lze v čase vysílání a poté sledovat zde.

Do programu koncertu dramaturg Vojtěch Stříteský zařadil univerzálně platnou „Osudovou“ symfonii Ludwiga van Beethovena, ohlas Karla Husy na vpád cizích vojsk v roce 1968 a Janáčkovu jiskřivou Sinfoniettu, upomínající na první léta mladé republiky.

Svou pátou symfonii c moll psal Beethoven v letech 1807-1808 a jedná se o jednu z nejslavnějších symfonií světové klasické hudby. Obecně známý motiv první části si prý zapsal podle ptačího zpěvu a sám ho pak v konečné podobě označil za „rány osudu, který buší na dveře". Úvodní motiv páté byl také například v osudových letech druhé světové války použit britskou rozhlasovou stanicí BBC pro známou znělku. „Osudová je proto spojována s něčím závažným, mimořádným a rozhodně se nehraje jen tak,“ vysvětluje Vojtěch Stříteský volbu jednotlivých děl a pokračuje: „Stejně jako Hudba pro Prahu Karla Husy. Díky náročnému instrumentálnímu obsazení je uváděna zřídka. K letošnímu výročí jsme ji však prostě zařadit museli.“ Skladatel při zjištění, co se v roce 1968 děje v Praze, jak je pošlapána demokracie a ničeny sny, reagoval způsobem sobě vlastním – hudbou, která je drásavá, intenzivní a čiší z ní žal a smutek. Ovšem aby koncert nekončil truchlivě, zazněla v jeho závěru Sinfonietta, radostná orchestrální skladba, o níž Leoš Janáček prohlásil, že v ní spatřuje „dnešního svobodného člověka, jeho sílu a odvahu“.