Více srdce pro Václava Havla

Josef Pleskot, Roman Švejda a Lukáš Gavlovský nedávno zveřejnili výzvu k nové instalaci Více srdce. „Věnujte pro tuto věc své osobní zrcátko. Víc není zapotřebí, ale stane se tím veliká a krásná věc! Pokud se jich sejde dostatečný počet, bude to znamenat, že Pravda a Láska mají naději,“ říkají shodně všichni tři. Jak je to možné a co tím myslí, se dozvíte, pokud přijdete během Smetanovy Litomyšle 1. července v 15.30 do Festivalových zahrad, kde se uskuteční Debata na pytlích právě o tomto projektu.

„Diskuze se bude věnovat nejen instalaci Více Srdce, ale chceme se bavit o potřebě podobných akcí, možná o občanské společnosti obecně, možná i o úloze umění v kultivaci společnosti,“ uvádí Roman Švejda. Zároveň budou na místě předány dosavadní sběry zrcátek, jednak z Dolního Újezdu, jednak ze Zlína, ale také ze Smetanovy Litomyšle. „Uskuteční se navíc happening s účastníky. Pokud bude slunko, osvítíme pomocí soustavy zrcadel prostor sklepení slunečním světlem nebo ozdobíme slunečními paprsky fasádu zámku, ale hlavně se dozvíme, jaká je úloha jednotlivce v mumraji společnosti. Myslím, že to bude dost poučné,“ usmívá se Švejda.

Celý text výzvy:

Milí přátelé, před necelými sedmi lety zemřel prezident Václav Havel. Po jeho smrti 18. 12. 2011 zaplavilo náměstí a další pietní místa naší země množství svíček, které lidé spontánně zapalovali na uctění jeho památky. Tehdy vznikl nápad odlít z vosku těchto svíček objekt otevřeného Srdce pro Václava Havla, do kterého může každý vstoupit. Po několika měsících putování bylo Srdce v roce 2013 prostě a důstojně natrvalo instalováno v kamenném sklepení zámku v Litomyšli.

Od té doby objekt žije svým životem. Nejen o výročích k němu lidé putují a zanechávají vzkazy. Voskové Srdce pro Václava Havla je symbolem víry, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí… Pro někoho možná patetický výkřik, pro mnohé však idea smysluplná a dosažitelná. Pravdu a lásku hledejme především v sobě, pak se může skutečně odrážet do vnějšího světa.

Cítíme, že se česká společnost v posledních letech velice proměnila – zhrubla, vytrácí se z ní slušnost, soucítění, z politiky se stala špinavá věc ovládaná divnými zájmy. S chutí se plive na Pravdu a Lásku. Srdce pro Václava Havla se vytrácí.

Proto my, autoři plastiky a autor instalace, jsme se rozhodli připomenout Havlův odkaz iniciativou „Více Srdce pro Václava Havla“.

Přáli bychom si, aby se prostor zámeckého sklepení v Litomyšli stal obráceným krystalem, v jehož středu se bude odrážet Srdce a Člověk. Proto Vás prosíme, věnujte nám malé osobní zrcátko. Pokud se nám sejde dostatečný počet, bude to znamenat, že Pravda a Láska má naději. Jestli se vše podaří, máme v plánu oživenou instalaci otevřít v říjnu 2018. Tedy v měsíci, kdy se narodil Václav Havel i náš samostatný stát.

Srdečně děkují Lukáš Gavlovský, Josef Pleskot, Roman Švejda