Letos jubilejní 50. ročník!

Ačkoli se první Smetanova Litomyšl konala v roce 1949 a festival má tak historii téměř šedesátiletou, vzhledem k neuskutečněným ročníkům v letech 1951, 1966-1973 a 1975 se 50. Smetanova Litomyšl koná v roce 2008. Kulaté jubileum si zaslouží oslavu a také mimořádnou, slavnostní a bohatou dramaturgii.

Ačkoli se první Smetanova Litomyšl konala v roce 1949 a festival má tak historii téměř šedesátiletou, vzhledem k neuskutečněným ročníkům v letech 1951, 1966-1973 a 1975 se 50. Smetanova Litomyšl koná v roce 2008. Kulaté jubileum si zaslouží oslavu a také mimořádnou, slavnostní a bohatou dramaturgii.

Dramaturgie bude zaměřena slavnostně, smetanovsky a operně. Již Bedřich Smetana určil provádění Libuše pro obzvláště slavnostní příležitosti, není tedy divu, že tato jeho opera s Evou Urbanovou v titulní roli a souborem opery pražského Národního divadla 18. června 50. ročník festivalu zahájí. Dvakrát potom budou moci diváci zhlédnout premiéru nové inscenace nejoblíbenější české opery Prodaná nevěsta, kterou pro Smetanovu Litomyšl rovněž připravuje Národní divadlo Praha. Dílo Bedřicha Smetany však zazní i v dalších pořadech - cyklus symfonických básní Má vlast provede Česká filharmonie s dirigentem Liborem Peškem, autorovu tvorbu komorní ve dvou pořadech představí Smetanovo trio a klavíristka Jitka Čechová.

Světovou operu bude reprezentovat Rossiniho Lazebník sevillský (Janáčkova opera Národního divadla v Brně) a Nabucco Giuseppe Verdiho (Státní opera Praha; vzhledem k očekávanému zájmu diváků bude uveden dvakrát). Operní árie a dueta v podání koloraturního sopránu, sopránu a mezzosopránu zazní také v závěrečném koncertu GALA OPERA - SÓLO PRO DÁMY, který rovněž připomene 150. výročí narození Giacoma Pucciniho.

Zastoupeny však budou i další hudební formy: balet Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva (baletní soubor Národního divadla v Brně), velká oratorní díla Requiem Antonína Dvořáka (s Dagmar Peckovou a Českou filharmonií!), díla hudebně-dramatická zastoupí koncertní verze scénické hudby k dramatu Henrika Ibsena Peer Gynt E. H. Griega se známými herci pražských divadel a souborem Státní opery Praha, pořad Vivat Carolus Quartus v zámeckém divadélku (Štěpán Rak a Alfréd Strejček), nedávno zesnulého Petra Ebena připomene jeho varhanní skladba Job, ze Starého zákona bude číst Marek Eben. S orchestrálním koncertem vystoupí přední americké mládežnické těleso Boston Youth Symphony Orchestra, ve varhanním matiné představí Aleš Bárta českou premiéru transkripce Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka. Mimořádným projektem bude pořad Gershwin - Bernstein s oblíbenou Rhapsody in Blue v podání fenomenálního tureckého pianisty Fazila Saye a symfonií Kaddish Leonarda Bernsteina, kde bude text předčítat Soňa Červená, pěvkyně, která poprvé a naposled účinkovala na Smetanově Litomyšli přesně před 50 lety. Opět je připraven speciální pořad pro děti - muzikál The Angels Lukáše Hurníka, duchovní hudbu přinese meditativní projekt náboženského dialogu sdružení japonských buddhistických mnichů Gjosan-rjú Tendai šomjó a Scholou Gregorianou Pragensis Davida Ebena.

Světovou premiéru bude mít oratorium Sylvie Bodorové Mojžíš, které naše nejlepší současná autorka píše na objednávku Smetanovy Litomyšle. V jednom ze sólových partů vystoupí i Gabriela Beňačková, Kühnův dětský sbor a Pražský filharmonický sbor doprovodí Symfonický orchestr Hl. města Prahy FOK pod taktovkou Jiřího Malátka.

Externí koncert tentokrát zavede diváky do nově otevřeného kulturního zařízení Fabrika ve Svitavách, kde své umění představí i Dagmar Pecková. Hudební suitou Johna Williamse z filmu Schindlerův seznam koncert připomene sté výročí narození zdejšího rodáka Oskara Schindlera. Rozporuplnost této postavy - nacisty, který však zachránil stovky Židů - jakoby dokumentoval i výběr autorů dalších skladeb: Miloslav Kabeláč, narozený ve stejném roce, pronásledovaný nacistickým i komunistickým režimem, Richard Wagner, k jehož tvorbě se obracela ideologie německého národního socialismu a Gustav Mahler, pocházející z židovské, německy hovořící rodiny, žijící na česko-moravském pomezí.

Tradičně uváděný Koncert na přání bude tentokrát věnován zejména častým přáním Litomyšlanů: Ohňostrojný komponovaný pořad na hudbu především Bedřicha Smetany věhlasné a mezinárodně uznávané firmy Flash Barrandov podtrhne slavnostní atmosféru celého 50. ročníku. Jak se ke správné slavnosti patří, vstup bude pro diváky zdarma.

K jubilejnímu ročníku bude vydána reprezentační publikace o historii a současnosti festivalu, připravuje se dokumentární film, uspořádána bude výstava fotografií i archivních materiálů z festivalové historie.

Festival se příliš nerozšíří co do délky trvání ani počtu pořadů. Během již celkem obvyklých 18 dnů se uskuteční 24 pořadů, avšak většina z nich (16) bude tzv. velkých - s početnými ansámbly a více než tisícovkou diváků. Oproti 16 tisícům vydaných vstupenek v roce 2007 tak dosáhne nabídka v roce 2008 počtu téměř 20 tisíc lístků.