Jak se k nám dostanete?

Rady na cestu 

Parkování

Dopravní omezení v Litomyšli

Rady na cestu

Litomyšl leží ve východních Čechách, v dojezdové vzdálenosti od Prahy, Brna i Ostravy. Dopravně dostupná je všemi způsoby a je na vás, který zvolíte. 

Autobusem

Litomyšl je součástí velkého množství dálkových tras, křižujících republiku a je tedy poměrně výhodné využít autobusovou dopravu. Autobusové nádraží je od areálu zámku vzdáleno cca 1km, v bezprostřední blízkosti zámku je však zastávka U ZÁMKU, kam je možno dojet autobusy odjíždějícími do České Třebové, nebo litomyšlskou MHD (jízdní řád)

Vlakem

V letním období dochází velmi často k opravám silnic, objížďkám a následným zácpám, cesta vlakem tak může být rychlejší a pohodlnější než autem. Navíc levnější! Oficiálním přepravcem Smetanovy Litomyšle v roce 2019 byly České dráhy, které nabízely všem festivalovým návštěvníkům slevu 50 % na zpáteční jízdenku z kteréhokoli místa v ČR. Jak to funguje? Jízdenku Vlak+ Smetanova Litomyšl bylo možno získat na požádání v kterékoli pokladně Českých drah nebo u průvodčího ve vlaku. Aby platila i pro jízdu nazpátek, bylo ji třeba u vstupu do místa konání kteréhokoli festivalového pořadu nechat označit speciálním razítkem. Slevu pochopitelně nelze slučovat s jinými slevami. Sice se až do Litomyšle dá dojet vlakem, je zde ale jen konečná stanice regionálního vlaku z Chocně, který 24 kilometrů ujede za třičtvrtě hodiny. Navíc, i když je Choceň na hlavní trati, ne všechny rychlíky zde zastavují. Proto byla pro jízdenku Vlak+ Smetanova Litomyšl určena cílovou stanicí Česká Třebová, která je významným železničním uzlem a od Litomyšle je vzdálená pouhých 13km. Odtud bývá přípoj do Litomyšle autobusem, pokud nenavazuje, je možno využít taxík, nebo si objednat u pořadatele festivalu bezplatnou dopravu sponzorskými vozy Škoda. (Objednávkový formulář bude zpřístupněn v březnu.)

Autem

Nejběžnější je samozřejmě cesta autem, kolem Litomyšle však zatím bohužel nevede dálnice. Dálnicí D11 se dostanete z Prahy do Hradce Králové, odkud můžete pokračovat buď přes Holice nebo přes Pardubice přetíženými silnicemi první třídy. Podobně vytížené silnice jsou i ze směru od Brna a od Mohelnice, takže se velmi těžko odhaduje čas cesty a před návštěvou festivalového pořadu je třeba raději počítat s větší časovou rezervou.

Pěšky

Ulice v Litomyšli jsou opatřeny informačním systémem, který vás spolehlivě dovede k místům konání pořadů. Většina se jich odehrává v areálu zámku, zde je také pořadatelské centrum. V bezprostřední blízkosti zámku je piaristický chrám Nalezení sv. Kříže (barokní, se dvěma věžemi), mezi ním a kapitulním chrámem Povýšení sv. Kříže (gotický, s jednou věží) jsou Klášterní/Festivalové zahrady. Smetanův dům je od sochy Bedřicha Smetany na hlavním náměstí přes řeku vlevo. 

Plánek města

Taxi

Litomyšl je malé město a všude se dá dojít pěšky. V lodičkách se však po historické dlažbě nechodí dobře, takže i taxík může najít uplatnění. 

Taxislužby v Litomyšli

parkovani2

Parkování

Ačkoli je Litomyšl během dne přeplněná auty, ve večerních hodinách, kdy se koná většina "velkých" pořadů, bývají parkoviště volná. Navíc již nezpoplatněná! Nejvýhodnější je zaparkovat na Smetanově náměstí, odkud jsou všecha místa konání pořadů vzdálená do 100m.

Přehled stálých parkovacích míst v Litomyšli

Kromě stálých parkovacích míst se na dobu konání pořadů v areálu zámku zřizuje neplacené festivalové parkoviště v ulicích Zámecká a Jiráskova, kde je omezen běžný provoz. Přednostně jsou zde však parkovací místa rezervována pro držitele VIP karet, na vyhrazeném místě v bezprostřední blízkosti zámku mohou zaparkovat vozíčkáři.

omezeni2

Dopravní omezení v Litomyšli

Z důvodu vytvoření klidové zóny jsou po dobu konání festivalových pořadů neprůjezdné ulice v blízkosti zámku. Vždy 90 minut před začátkem pořadu konaného v zámeckém nádvoří je uzavřena ulice Zámecká od křižovatky s ulicí Lidickou a Jiráskova ulice od Smetanova náměstí po ulici M. Kuděje. V uzavřených ulicích je zřízeno parkoviště pro návštěvníky festivalu a provoz se obnoví až hodinu po skončení pořadu. Projíždět mohou linkové autobusy a vozidla integrovaného záchranného systému, vjezd není omezen pro rezidenty. Objízdná trasa vede ulicemi Lidická a P. Bezruče.