V záři zahraničních hvězd (8) - Brilantní hudebník z Kuby

PLG_JOOMPLU_IMAGE_NOT_DISPLAYABLE

Hommage à Jazz – Arturo Sandoval a Arturo Sandoval – Jam Session jsou dva pořady, kdy na jevišti zámeckého nádvoří a zámecké jízdárny vystoupí desetinásobný vítěz cen GRAMMY. První koncert se uskuteční v neděli 2. července od 17.30 hod., druhý následuje v zámecké jízdárně ve stejný den od 21.30 hod.

Zazní Scott Joplin – Ragtime a Jazzová suita, Bohuslav Martinů - Le Jazz – věta pro orchestr a zpěv H. 168, Dmitrij Šostakovič - Tea for Two, George Gershwin - I got Rhythm, Arturo Sandoval - Koncert pro trubku a orchestra č. 2, Karel Růžička - Celebration Jazz Mass (verze se symfonickým orchestrem). Odpoledne Sandovala doprovodí Symfonický orchestr Hl. města Prahy FOK pod vedením Jana Kučery a Komorní sólisté Karla Růžičky, zazpívá Michaela Šrůmová (soprán), Kühnův smíšený sbor a Pěvecký sbor KOS Litomyšl. V zámecké jízdárně diváci vyslechnou jazzové standardy, blues, balady, latino, fast, samba. Sandovala doprovodí Jan Kučera – klavír, Miroslav Hloucal – trubka, Tomáš Baroš – kontrabas a další hosté…

Arturo Sandoval se narodil roku 1949 na Kubě. Ve dvanácti letech začal studovat hru na klasickou trubku, brzy ho ale okouzlil jazz. Jeho život ovlivnilo zejména setkání s jazzmanem Dizzym Gillespiem, které mu podle jeho slov změnilo život. Sandoval se vypracoval v jednoho ze světově nejuznávanějších hráčů na jazzovou trubku a křídlovku. Vedle toho se však řadí mezi uznávané interprety klasické hudby, je i klavíristou a skladatelem a vede mistrovské kurzy, působil také jako profesor na Floridské univerzitě. Pravidelně vystupuje s předními symfonickými orchestry po celém světě. V jeho diskografii nalezneme například Williamsův Koncert pro trubku, který nahrál s Londýnským symfonickým orchestrem. Jeho působení v oblasti klasické hudby mu vyneslo respekt a obdiv předních dirigentů, skladatelů a symfonických orchestrů doma i v zahraničí.

Temperamentně, avšak s lehkostí a grácií, se pohybuje minimálně ve čtyřech hudebních žánrech: dokáže dokonale zahrát afro-kubánskou melodii, bebop, koncert klasické hudby či nádhernou baladu. Ročně odehraje na 370 koncertů, byl oceněn mimo jiné deseti cenami Grammy a cenou Emmy. Vloni převzal čestný doktorát na University of Notre Dame v Indianě, v roce 2013 obdržel z rukou prezidenta Baracka Obamy Prezidentskou medaili svobody. V roce 2000 o něm byl natočen životopisný film Pro lásku či pro vlast: Příběh Artura Sandovala s Andym Garcíou v hlavní roli, k němuž Sandoval zkomponoval hudbu.

Jeho umění netkví jen v technické virtuozitě a bravurních vysokých tónech. Kdo jej viděl hrát na trubku či na klavír, lyricky improvizovat balady nebo měl příležitost poslechnout si, jak hraje jazz, latin jazz, klasiku nebo své vlastní skladby, ví, že Arturo Sandoval je jedním z nejbrilantnějších a právem nejuznávanějších muzikantů dnešní doby.

www.youtube.com/watch?v=6A3SX9LOGQs