Letošní Smetanova operní Litomyšl pod drobnohledem

30.01.2018 Opera Plus  DAVID CHALOUPKA

Operní kukátko (130). Týden od 29. ledna do 4. února 2018. V dnešním vydání najdete: Bohatá operní nabídka festivalu Smetanova Litomyšl 2018. Císař Atlantidy v mladém provedení v Glasgow. Dva raritní operní tituly v koncertní řadě Theater an der Wien: Händelův Scipione s kontratenorovými hvězdami a Zingarelliho Julie a Romeo jako pozměněný Shakespeare. Operní humor: Hans von Bülow a tenorista.

Continue Reading

Nenašla se. Nahradil ji portrét

26.1.2018    5plus2    str. 25   Česká republika  PETR BROULÍK  

Má někdo doma v albu fotku Rafaela Kubelíka z koncertu v Litomyšli? Lidé výzvu nevyslyšeli, nějaká prý být musí.

Autoři v lednu vydané publikace Počátky festivalu Smetanova Litomyšl už loni na jaře zveřejnili výzvu, v níž hledali fotografie z vystoupení České filharmonie vedené Rafaelem Kubelíkem při zakládajícím ročníku festivalu v roce 1946. Nikde v archivech totiž není. Ovšem ani výzva v celé republice nezabrala.

Continue Reading

Litomyšl s Plachetkou

18.1.2018    Právo    str. 14   Kultura   (VLA)   

Národní festival Smetanova Litomyšl uzavřel v úterý důležité smlouvy pro letošní i další ročníky. K šedesátému ročníku, který se uskuteční od 14. června do 7. července, podepsal ředitel festivalu Jan Pikna smlouvu o partnerství s Českou filharmonií na čtyři roky, jež zahrnuje maximálně dva koncerty ČF každý rok.

Continue Reading